Luni, 1 Iunie 2015, Primăria Orașului Panciu, împreună cu Casa Orășenească de Cultură, Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“, Liceul Teoretic „Ioan Slavici“ și Clubul Copiilor Panciu, au organizat spectacolul de muzică, dans și magie „Universul Copilăriei“, dedicat Zilei Internaționale a Copilului.

Ziua Copilului la Panciu - 2015

Ziua Copilului la Panciu – 2015

Evenimentul a debutat la ora 10.30, cu Parada Copiilor, pe traseul Strada Nicolae Titulescu – Bulevardul Independenței – Parcul Casei de Cultură.  Spectacolul dedicat zilei de 1 Iunie a cuprins un program artistic susținut de:
• formația de dans sportiv, alcătuită din elevii Liceului Tehnologic „Al. I. Cuza“ și ai Liceului Teoretic „Ioan Slavici“, pregătiți de profesoara Mirela Nica Milea;
• formația de dans modern a Grădiniței cu Program Prelungit „Dumbrava Minunată“, pregătită de educatoarea Cornelia Iordache;
• formația de dansuri populare a Clubului Copiilor Panciu, pregătită de profesoara Maria Cristescu;
• Ilaria Popa și Grupul Vocal „Miniarmonis“, de la Liceul Tehnologic „Al.I.Cuza”, coordonat de profesoarele Mirela Georgescu si Mariana Agapie;
• Alexia Huzum Șerban și Gabriel Ploșniță, de la Liceul Teoretic „Ioan Slavici, pregătiți de Andrei Igor Manovici și, respectiv, Aurelia Vaida;
• Elena Denisa Urzică, de la Liceul Tehnologic „AL. I. Cuza“, pregătită de profesorul Silviu Roșu;
• Giulia Elena Marin – la flaut – pregătită de profesoara Mirela Georgescu, de la Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“.
Momentele de animație, magie și umor au fost susținute de invitații speciali – artiștii Teatrului „Showlandia“ din Tg. Jiu.
Tot de 1 Iunie, copiii au avut ocazia să participe și competițiile sportive desfășurate pe Bulevardul Independenței. Câștigătorii au fost recompensați cu diplome în cadrul festivității de premiere desfășurată la finalul evenimentului.
La evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Copilului au participat și membrii Clubului „IMPACT Perfect LIS“, însoțiți de profesoara Luminita Cociorbă, de la Liceul Teoretic „Ioan Slavici“ cu momente de animație stradală și expoziție vie, care au avut ca scop sensibilizarea comunității și a factorilor de decizie cu privire la necesitatea înființării și amenajării unui Centru pentru tineret, în care tinerii orașului Panciu, cu vârste între 14 și 25 de ani să găsească răspunsuri pentru toate problemele și nevoile specifice vârstei lor.
De asemenea, Clubul Copiilor Panciu a participat cu o expoziție de picturi, gravuri și tapiserii tradiționale românești.
Primarul Iulian Nica i-a felicitat pe sărbătoriții zilei, pe care i-a îndemnat să se bucure de copliărie, să învețe bine, să ia numai note bune, pentru a fi mândria părinților și bunicilor.
„Voi, copiii, sunteți cei care ne înseninați zilele, ne dați puterea de a privi mereu înainte, să muncim, să depășim toate obstacolele, pentru a vă oferi o copilărie fericită, liniștită și lipsită de griji. Este de datoria noastră, a celor mari – părinți, bunici, profesori, autorități locale – să facem totul pentru ca voi să beneficiați de cele mai bune condiții de viață, de studiu și de joacă. Să nu vă lipsească nimic din ceea ce aveți nevoie pentru a crește frumos și a vă forma ca oameni de bază ai societății. Cât timp vom regăsi zâmbetul, lumina și bucuria din ochii voștri, vom ști ca suntem pe drumul cel bun și că eforturile noastre nu sunt în zadar!  De ziua voastră, vă urez să fiţi sănătoşi şi mereu cu zâmbetul pe buze! Să vă bucuraţi de copilărie, să creşteţi frumos, să învățați bine, să luați numai note bune și să fiți mereu mândria părinților și bunicilor voștri! La mulți ani!“, a afirmat primarul Iulian Nica.