Primul-minitru Victor Ponta și președintele Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, Marian Oprișan au fost oaspeții de seamă ai standului Unității Administrativ Teritoriale Panciu, la cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Internațional al Viei și Vinului „Bachus 2013“. Standul a fost organizat în cadrul proiectului de promovare turistică ”Tradiție și Spiritualitate Pănceană” derulat de Primăria Orașului Panciu.

Premierul și președintele UNCJR au fost întâmpinați de către producătorii din Podgoria Panciu, care au expus în stand. Cu același prilej, viceprimarul Iulian Nica le-a explicat înalţilor oaspeţi despre obiceiurile referitoare la meșteșugul vinului, îndeletnicirea tradițională a localnicillor, promovate prin intermediul proiectului „Tradiţie şi spiritualitate pănceană”.

Încântat de cele văzute, prim-ministrul Victor Ponta a felicitat administrația locală pănceană, urându-i succes în munca pe care o desfăşoară, iar la plecare a mulţumit gazdelor pentru ospitalitatea cu care a fost primit.

Viizitatorii care au trecut pragul standului Orașului Panciu în cele 4 zile de festival, au avut ocazia să urmărească și programul artistic pregătit de Grupul Folcloric „Pe-un picior de plai“, al Liceului Tehnologic „Al. I. Cuza“ din Panciu, îndrumat de profesoara Nuța Ghețu. Aceștia au prezentat o suită de cântece și dansuri populare specifice zonei.