Primăria Orașului Panciu a început lucrările de construcție la noul ansamblu de locuințe sociale ce va fi ridicat pe Aleea Independenței nr. 6-8, în spatele Stației de Pompieri. Acest ansamblu include 4 blocuri sociale, construite în baza Legii Locuinței nr. 114/1996, cu modificările și completările ulterioare și 2 blocuri ce vor fi realizate în condițiile prevăzute de OUG 74/2007 privind construirea de locuințe pentru chiriașii evacuați din imobilele retrocedate foștilor proprietari

„Cele 2 blocuri destinate persoanelor evacuate vor însuma 32 de unități locative și vor fi construite în sistem D+P+2E+M. Valoarea lucrărilor (proiectare+execuție) este de 3.809.972 lei, fără TVA. Cele 4 blocuri construite în baza Legii 114/1996 însumează 61 de unități locative, realizate tot în sistem D+P+2E+M. Valoarea lucrărilor (proiectare + execuție) este de 6.893.012,40 lei, fără TVA. Lucrările sunt în grafic și se vor finaliza până la sfârșitul acestui an“, precizează primarul Iulian Nica.

Lucrari blocuri sociale Al. Independentei 6-8 (5) (1)Ansamblul de locuințe de pe Aleea Independenței nr. 6-8 va rezolva în mare parte problema spațiului locativ pentru familiile defavorizate sau care au copii în întreținere.

„Până la sfârșitul lui 2016, vom începe și construcția unui tronson de locuințe ce va cuprinde un număr de 40 de apartamente ANL, în zona Pieței Agroalimentare“, afirmă primarul Iulian Nica.