În perioada 22-24 septembrie 2016, Mănăstirea Brazi din orașul Panciu găzduiește cea de-a VIII-a ediție a Concursului „Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi“. Evenimentul este organizat de Primăria Orașului Panciu, Casa Orășenească de Cultură „Mihai Eminescu“ Panciu, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, prin Protoieria Panciu, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Vrancea, Liceul Teoretic „Ioan Slavici“ Panciu, cu sprijinul Consiliului Județean, prin Centrul Cultural Vrancea. Concursul are ca scop promovarea respectului pentru valorile fundamentale religios-morale, educaționale, culturale, estetice și artistice, sociale și de relaționare competițională prin instituirea unei legături mai strânse între Biserică și şcoală ca mediu instituțional educativ.

Înscrierile pentru participarea la ediția a VIII-a au început luni, 15 august 2016  și se vor încheia luni, 19 septembrie 2016. Înscrierea în concurs se face de către fiecare participant în parte prin completarea formularului de înscriere ce poate fi găsit pe site-ul concursului http://concursulsfteodosie.wixsite.com.

Concursul are patru secțiuni: Creație digitală, Artă creştină, Cântec de toacă și Muzică psaltică. Tema secțiunii Creație digitală este „Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul“ și presupune realizarea unei prezentări digitale utilizându-se aplicația Microsoft Office-Power Point. Secțiunea Artă creştină cuprinde subsecțiunile Icoană pe sticlă, Icoană pe lemn și Grafică. Pentru subsecțiunea Grafică tema este  „Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul“, iar pentru subsecțiunile Icoană pe sticlă și Icoană pe lemn, tema stabilită este  este „Icoana bizantină“.

Jurizarea lucrărilor de la secțiunea Creație digitală va avea loc în data de 22 septembrie 2016,  în intervalul orar 9.00-18.00, iar cea de la Artă Creștină pe data de 24 septembrie 2016, între orele 9.00-13.00 și nu presupun prezența concurenților. Desfășurarea secțiunilor Cântec de toacă și Muzică Psaltică va avea loc sâmbătă,  24 septembrie 2016, începând cu ora 10.00, la Mănăstirea Brazi. Premiile vor fi acordate după finalizarea concursului, în data de 24 septembrie 2016, în cadrul festivității ce va avea loc  în incinta Mănăstirii Brazi.

„Și în 2016, continuăm tradiția de a organiza Concursul Interjudețean «Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi», dedicat Sfântului Teodosie al II-lea, ctitorul Mănăstirii Brazi și patronul spiritual al orașului Panciu. Ca noutate, din acest an, concursul are caracter național, fiind aprobat în Calendarul Activităților Educative Naționale, Domeniul Cultural Artistic – Arte Vizuale, poziția 21. Tot în 2016, evenimentul coincide cu prăznuirea Sfântului Teodosie, pe data de 22 septembrie, când Mănăstirea Brazi așteaptă credincioși din toată țara“, a declarat primarul Iulian Nica.