Miercuri, 15 iunie 2016, primarul Iulian Nica a premiat olimpicii Liceului Tehnologic „Al. I. Cuza“, în cadrul Ediției a IX-a a Galei Olimpicilor. Și în acest an, Primăria Orașului Panciu a acordat atât premii individuale, cât și de grup, elevilor care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele și concursurile școlare desfășurate în anul școlar 2015-2016.

La ciclul primar, pentru locul I obținut la concursurile naționale, valoarea premiului a fost de 50 lei. La gimnaziu, locul I de la concursurile județene a fost recompensat cu 50 lei, locul II cu 40 de lei și locul III cu 30 lei. Pentru locul I la  olimpiadele județene s-au acordat 75 lei, pentru locul II 50 lei, pentru locul III 35 lei și pentru mențiune 25 lei. Locul I la concursurile internaționale a fost răsplătit cu 50 lei, locul II cu 40 lei și locul III cu 30 lei. Mențiunea obținută la olimpiada națională a fost recompensată cu 150 lei.

Câte un premiu de grup, de 300 lei, au primit: elevii clasei a III-a B, corul „Mlădițe păncene“, Grupul vocal al clasei a IV-a B, echipajul „Sanitarii pricepuți“, Grupul „Româncuțele“, precum și echipele de minifotbal-băieți, handbal mixt, handbal fete. De asemenea, Trupa „Breaking Noise“ a primit 150 de lei.

În cadrul aceleiași festivități au fost premiate și cadrele didactice. Directorul Valeriu Jalbă Bandrabur a primit Diploma de Excelență în semn de apreciere pentru implicarea, devotamentul și eforturile depuse în promovarea și valorificarea potențialului educațional al Liceului Tehnologic „Al. I. Cuza“.

La Gala Olimpicilor Liceului Tehnologic „Al. I. Cuza“ a participat, ca invitat, și inspectorul școlar Aurora Lefter. Aceasta a primit o Diploma de Excelență în semn de prețuire și recunoștință pentru susținerea și promovarea învățământului păncean.

Primarul Iulian Nica le-a mulțumit elevilor pentru performanțele lor, urându-le ca și anul școlar 2016-2017 să fie la fel de bogat în premii.

Gala Olimpicilor LTAIC (108)

„Sunt mândru de voi, de tot ceea ce ați realizat! Astăzi, la Gala Olimpicilor, Primăria Orașului Panciu vă răsplătește munca și pregătirea la cel mai înalt nivel! Este modul prin care înțelegem să vă mulțumim și să vă încurajăm pentru noi performanțe. Vreau să vă asigur de faptul că Primăria Orașului Panciu a fost, este și va fi, în continuare, alături de voi, de profesorii și de părinții voștri. Vă vom sprijini și vom ține pasul cu tot ce este nou și modern, pentru a vă crea cele mai bune condiții de studiu. Investind în educația voastră, investim, de fapt, în viitorul comunității noastre, în oamenii de care orașul Panciu are nevoie, în toate domeniile. Vă urez mult succes și în anul școlar viitor, an care să fie cel puțin la fel de bun și de bogat în premii ca anul pe care îl încheiem!“, a afirmat Iulian Nica.

Primarul a primit, din partea conducerii instituței, o plachetă pentru susținerea profesorilor și elevilor Liceului Tehnologic „Al. I. Cuza“.