Marți, 31 mai 2016, Primăria Orașului Panciu, împreună cu Casa Orășenească de Cultură, Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“, Liceul Teoretic „Ioan Slavici“ au organizat spectacolul „Universul Copilăriei“, dedicat Zilei Internaționale a Copilului.

Evenimentul a debutat la ora 9.30, cu Parada Copiilor și a personajelor din desenele animate – Gooffy, Mickey Mouse, Daisy, Winnie, Minionii, Garfield, Pluto  – pe traseul strada Nicolae Titulescu – Bulevardul Independenței – Parcul Casei de Cultură.

Invitații speciali ai spectacolului care s-a desfășurat pe scena în aer liber din Parcul Casei de Cultură au fost membrii îndrăgitei trupe de animație „Gașca Zurli“, cu show-ul „Animale colorate“. Pentru prima dată, copiii din Panciu s-au îîntâlnit cu personajele lor preferate: Tanti Prezentatoarea, Fetița Zurli, Clopoțel, Truli, Yuppi, Zdrăngănel, Vrăjitoarea Tura Vura, Zâna Bună și noii lor prieteni, cațelușul Tashi și cățelușa Tasha. Spectacolul dedicat Zilei Internaționale a Copilului a fost animat de  susținut de artiștii Teatrului „Showlandia“ Tg. Jiu.  Au susținut momente artistice:

• Răzvan Gherghinoiu, elev al Liceului Teoretic „Ioan Slavici”, profesor coordonator Valentin Grigoriu;
  • formațiile de dans sportiv de la Grădinița Nr. 1; Grupa de începători, clasele I-IV, de la Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“ și Grupa de avansați, clasele V-VIII de la Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“ și Liceul Teoretic „Ioan Slavici“, instructor Mirela Nica – Milea;
  • Giada Giardinelli – elevă în clasa a III-a – Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“;
  • Alexia Șerban Huzum – eleva în clasa a VII-a – Liceul Teoretic „Ioan Slavici” profesor coordonator Elena Manovici;
  • Miruna-Teodora Anicăi-Ifrim – Grădinița Nr. 1, profesor coordonator Mirela Georgescu;
  • Ana Maria Gonciar – elevă în clasa a VI-a – Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“, profesor coordonator Mirela Georgescu;
  • Gabriel Ploșniță – elev al Liceului Teoretic „Ioan Slavici”, coordonator Aurelia Vaida.

De asemenea, copiii au avut ocazia să participe și la „Cupa Liceului Tehnologic Al. I. Cuza la Handbal și Fotbal“ – Ediția I. Câștigătorii au fost recompensați cu diplome, medalii și cupe, asigurate de Primăria Orașului Panciu.

Ziua Internațională a Copilului a prilejuit și vernisajul expoziției „Copilul – comoara vieții“, cu desene semnate de profesorul Costică Zbârciog, de la Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza“. La toate aceste manifestări a participat și inspectorul școlar Aurora Lefter. Primarul Iulian Nica i-a felicitat pe sărbătoriții zilei, pe care i-a îndemnat să se bucure de copliărie, să urmeze sfaturile părinților, bunicilor și profesorilor și să-i bucure pe cei dragi cu realizările lor.

„Ziua Internațională a Copilului este cea mai așteptată zi din an! Este o sărbătoare care aparține, în egală măsură, atât celor mici, cât și celor care, în suflet, încă se mai simt copii! Spectacolul pe care Primăria Orașului Panciu vi l-a oferit este un cadou pe care l-ați meritat pentru că ați învățat bine, ați obținut note bine,  ați fost cuminți și ați ascultat sfaturile profesorilor, părinților și bunicilor! Vă urez să fiţi sănătoşi, să vă bucuraţi de copilărie, să creşteţi frumos și să fiți mereu mândria părinților și bunicilor voștri! La mulți ani!“, le-a spus copiilor primarul Iulian Nica.